צור קשר

הסכם ממון

ההחלטה לבוא בברית הנישואין עם בחירת הלב, אין מרוממת רוח ממנה ואין תחושה מלהיבה יותר כאשר שתי נפשות מחליטות להתאחד על מנת לחיות בשיתוף ובאחווה. שופטת בית המשפט העליון, טובה שטרסברג כהן היטיבה לתאר את רוממות הרוח הזו בפס"ד שדן בנושא: "...בעת בואם של בני הזוג בברית הנישואין, מבטיח כל אחד למשנהו המשך חיים משותפים לצמיתות. הבטחה זו שאיש אינו סבור שניתן לאוכפה, מצויה במישור הכוונות הטובות, הציפיות, התקוות ומשאלות הלב..."( דנ"א 1/95 240).

הסכם ממון

הסכם ממון – טרום נישואין

אכן, הלב הוא המנחה הדומיננטי שעל פיו פועלים בני הזוג בתקופה זו וכל ניסיון לערב כלים פורמאליים ומשפטיים כדי לבסס ולהגן על המרקם הזוגי העדין ההולך ונבנה נתפס לעיתים כפוטנציאל לבלום את פעימתו הרגשית עד כדי סכנת פגיעה בעצם ההתהוות של הזוגיות החדשה.

כאשר מי מבני הזוג מעלה לראשונה את הרעיון לערוך הסכם ממון, אפשר שתוטח בו האשמה שהוא מערער בכך על אמינותו של בן הזוג השני, והתגובה החריפה יותר יכולה אף להטיל ספק בעצם ההחלטה להינשא. לחילופין, ברעיון לערוך הסכם ממון יכולה להיות טמונה הזדמנות לפתוח בדיאלוג בוגר ומעמיק במישור נוסף של המרקם הזוגי ההולך ונבנה. סוגיית הסכם טרום נישואין יכולה לשמש כפלטפורמה להעמקת הקשר הזוגי. ניתן לקיים דיון בציפיות ההדדיות לגבי ניהול החיים המשותפים גם בהיבטים הכלכליים והרכושיים כמו גם אודות הציפיות מהיחסים הזוגיים וההוריים שיבנו במשותף.

ברוח זו ההסכם הינו למעשה אמנה וברית שתכניה מעוצבים ע"י בני הזוג, מנוסחת ע"י עו"ד, וכוללת את התשתית של הכוונות הטובות, הציפיות, התקוות ומשאלות הלב של כל אחד מבני הזוג.

כיוון שהסכם זה נערך בתקופה המאופיינת ברגשות של התרוממות רוח לצד רגישות מצבית בעלת פוטנציאל לפגיעות רגשית, אנו מוצאים שעריכת הסכם טרום נישואין בתהליך המבוסס על מיומנויות של תהליך גישור הינה המסגרת המועדפת לבניית הסכמות. ההסכם יערך בתהליך בו תישמר חווית השיתוף והאחווה המאפיינת את מערכת היחסים בתקופה זו. הסכם הממון יהפוך להיות לאמנה וברית של אהבה.

כדי לערוך הסכם טרום נישואין ברוח של אמנה וברית נישואין יש לבחון עם עוה"ד האם הוא ערוך ומיומן לערוך את ההסכם בנוסח זה.

חשוב לדעת

הסכם טרום נישואין שנערך ונחתם לפני הנישואין יאושר פורמאלית ע"י נוטוריון או רשם הנישואין, לחילופין, ניתן להגיש את ההסכם לאישורו של בית המשפט לענייני משפחה.

הסכם ממון טרום נישואין שנחתם לאחר הנישואין יאושר אך ורק ע"י בית המשפט לענייני משפחה.

אישור ההסכם מחויב ע"פ חוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל"ג – 1973. הסכם ממון שלא אושר כקבוע בחוק אינו תקף משפטית גם אם נערך ונחתם ע"י בני הזוג כדין.

להסכם ממון בין ידועים בציבור, שבוחרים לא לקיים טכס נישואין כדין, יהיה תוקף משפטי גם אם לא אושר ע"י נוטוריון או ביהמ"ש.

בנג'מין פרנקלין צוטט בהקשר זה כאומר: "פקח את עינך לפני הנישואין וסגור אותן למחצה אחרי כן".

 • גישור בין אחים

  בין אמפטיה ואסרטיביות במו"מ

  אמפטיה היא תהליך בו כל צד במו"מ מסתכל ומנסה להבין בצורה מיטבית את הצד השני. אסרטיביות הוא התהליך ההפוך, בו כל צד מנסה למשוך את המו"מ לצד שלו. איך משלבים בין השניים?

  קרא בהרחבה
 • קונפליקטים משפחתיים
  מקומם של רגשות במו"מ

  בכל תהליך של מו"מ, מסגלים לעצמם שני הצדדים דפוסי התנהגות, אליהם הם רגילים אם מהסביבה, או מהרגליהם הקודמים. איך משתמשים ברגשות על מנת לתעל אותן לטובת המו"מ?

  קרא בהרחבה
 • קונפליקטים משפחתיים
  הסכם הממון שלנו הוא בעצם הצהרת אהבה

  החתימה על הסכם ממון מוציאה מרבים מאיתנו תגובה רגשית עזה ולאו דווקא חיובית, אולי מפני שהוא דורש מאיתנו להתכונן גם לתרחישים לא נעימים.

  קרא בהרחבה
נקודת מפנה | כל הזכויות שמורות | קרדיט פיתוח