צור קשר
ספריית מאמרים >> עריכת צוואה במהלך הגירושין
 

עריכת צוואה במהלך הגירושין

תהליך הגירושין נחשב לאחד התהליכים הקשים והמתסכלים ביותר שאנו חווים במהלך חיינו. התפרקות התא המשפחתי והוויתור על חלום הזוגיות שמלווה אותנו מגיל צעיר, הוא תהליך מיגע אשר כרוך בקשיים נפשיים רבים. בלא מעט מקרים, הגירושין מוציאים את הצדדים הפחות יפים של האדם וכאשר מעורב רכוש וירושה בתהליך - המצב מסתבך עוד יותר. במאמר הבא עורך הדין דוד סער מספק את המידע, הטיפים והעצות שאתם פשוט חייבים לדעת כדי לשמור על זכויותיכם בכל הנוגע לצוואות וירושות בתקופת הגירושין.

מדוע חשוב לערוך צוואה חדשה במקרה של גירושין

תהליך הגירושין הוא תהליך מייגע שעלול להתפרס על פני תקופה ארוכה שבהם ידונו הצדדים על חלוקת הרכוש המשותף ואופי גידול הילדים. משום שזוהי תקופה ארוכה ובעייתית מבחינה משפטית ואישית לכל אחד מהצדדים, מומלץ לערוך צוואה מקיפה ורשמית למקרה שבו אחד מבני הזוג ילך לעולמו טרם קבלת הגט.

מה אומר החוק על יורשים במקרה שאין צוואה תקנית

על פי חוק הירושה אין כל הבחנה בין מצב שבו בני הזוג היו נשואים לבין מצב שבו הם היו בתהליכי גירושין. החוק רואה את הזוג כגוף אחד בלי כל קשר לטיב היחסים בשעת המוות או לרצון האישי של אחד מבני הזוג. גם אם בני הזוג חיו בנפרד והיו בתהליכי גירושין מתקדמים ביותר, הכסף והנכסים שנצברו לאורך השנים יעברו לבן הזוג ולילדים המשותפים שהיו להם.

במילים אחרות: בהיעדר צוואה רשמית ויורשים מסודרים, מחצית מהממון והנכסים יועברו באופן אוטומטי לבן הזוג שנותר בין החיים – וזאת על אף תהליכי הגירושין המתקדמים ורגשות הטינה שהצטברו במהלך השנים.

יורשים במקרה של צוואה

במקרה של צוואה מנומקת ואיכותית יתגשמו הרצונות של כותב הצוואה והוא יוכל לחלק את עזבונו בין הצדדים שאליהם הוא מרגיש את הקרבה הגבוהה ביותר במהלך כתיבת הצוואה. במקרה שבו יש לנו תהליך גירושין ושוררת איבה בין הצדדים וההיפרדות היא עניין של זמן, יוכל בין הזוג לבחור למי הוא מעדיף להוריש את הממון שאותו הוא צבר.

במילים אחרות: במקרה שבו נכתבה צוואה תקנית, בית המשפט יפעל כדי להסדיר את רצונותיו האחרונים של המת ולמנוע מבן הזוג שנותר בחיים לקבל את רוב הירושה.

הבטחת העתיד של הילדים הביולוגים במקרה של ידועים בציבור

ידועים בציבור הינו מקרה שבו הסביבה החברתית והמשפטית רואה באנשים אשר מקיימים משק בית אחד כזוג לכל דבר, כולל ההשלכות המשפטיות הנלוות לכך. מקרה של ידועים בציבור עלול ליצור בעיה כאשר מדברים על ירושה משום שעל פי החוק בן הזוג אשר נותר בחיים צפוי לזכות במרבית הירושה. במקרה שכזה עלולים הילדים הביולוגים של הנפטר להינזק באופן משמעותי משום שמרבית החסכונות והנכסים יועברו לבן או בת הזוג שנחשבים כידועים בציבור.

מקרים שבהם הזוגיות הייתה קצרה אינה משנה לבית המשפט ועלולה להותיר את הילדים ללא דבר. לכן, גם במקרים שבהם ישנו סכסוך בין ידועים בציבור הדבר הנכון ביותר מבחינה משפטית הוא לערוך צוואה חדשה.

מהו התפקיד של נאמן הצוואה מדוע הוא חשוב כל כך

נאמן צוואה הוא איש אשר אתם ממנים אותו לטפל בענייני הצוואה ולהבטיח שהכסף והרכוש שלכם יופנה לאנשים שאתם רוצים ובזמן שאתם רוצים. זוהי משרת אמון אשר מאפשרת לכם לדעת שהצרכים החשובים ביותר של ילדיכם ונכדיכם יטופלו באופן אחראי ומפוקח ושאכן הכסף ילך למקומות שבו הוא יועיל יותר מכל. מומלץ לספק עוגנים לנאמן הצוואה שבהם הוא יהיה אחראי על העברת הכסף.

איך תוודאו שהכסף ילך למקומות הנכונים

ניתן ואף מומלץ ליצור עוגנים שבעזרתם תוכלו למנוע שימוש לא אחראי בכסף שאתם מותירים. רבים כיום בוחרים ליצור צוואה מפורטת שבה הם מציינים את המועדים וההזדמנויות שבהם יש לנצל את הכסף שאותו הם מותירים. עוגנים שכאלו יכולים להתבטא בתקציב מיוחד לבר או לבת המצווה, לצרכי טיפולי שיניים תקופתיים, לימודים באוניברסיטה ועוד. בדרך זו מונעים השתלטות על הכסף בידי בין הזוג הנותר בחיים ומאפשרים לילדים להשתמש בכסף לדברים שהם באמת צריכים.

מגבלות לגבי שימוש לרעה בנכסים שאתם מותירים

כדי לוודא שאתם אכן מאפשרים עתיד טוב יותר לילדיכם ושומרים עליהם גם לאחר מותכם, מומלץ ליצור מגבלות בנוגע לשימוש בכסף. ניתן ליצור ירושה שבה הילדים יקבלו את הכספים בצורה של מדרגות שנתיות או בגיל מסוים בלבד. ניתן לאפשר מכירה של נכס, שמהווה חלק מהצוואה, רק תחת תנאים ברורים או לצורך מטרות מוגדרות מראש. באופן זה תבטיחו שהשימוש בכסף יהיה לטובתם הבלעדית של הילדים שלכם ולא לבני הזוג העתידים של ילדיכם.

לאן הולך הכסף - מה קורה במצב של פנסיות, גמול השתלמות וקרנות שונות?

מלבד הרכוש הפיזי שמתבטא בנכסים ובהון נזיל אשר נמצא בבנק ישנם סוגים שונים של ביטוחים, פנסיות וקרנות שונות אשר נושאות ערך כלכלי משמעותי. חוק הירושה מתייחס באופן מפורט גם לסוגים אלו של עיזבונות ומציע אלטרנטיבות בנוגע לאופן השימוש בהם.

באופן עקרוני, בן הזוג שנותר בחיים זכאי למחצית מהסכומים שהצטברו במקרה של אובדן, אך בנוגע למחצית השנייה כדאי ואף מומלץ לבצע התאמות. ניתן לשנות את שם המוטב בקרנות ובביטוחים השונים ולהודיע על כך באופן מפורט בצוואה. בדרך זאת ניתן להותיר לפחות מחצית מהסכומים אשר נמצאים בפיקדון באופן אשר ישרת את הצרכים והרצונות האמיתיים שלכם.

לסיכום

תהליכי הגירושים שאופייניים לתקופתנו עלולים להימשך שנים, ולכן עריכה של צוואה איכותית ושינוי תכוף שלה בהתאם לנסיבות החיים הם בגדר חובה.

נקודת מפנה | כל הזכויות שמורות | קרדיט פיתוח